Akça Ağaç, Sycamore Maple, European Sycamore,Acer psedoplatanus

Akça Ağaç, Sycamore Maple, European Sycamore,Acer psedoplatanus

hard-maple-sealedpAkça Ağaç Acer psedoplatanus-Sycamore-Maple-AKÇAAĞAÇ

Yayılışı:İngiltere,Orta Avrupa,Türkiye ve Batı Kafkasya

Diri odun öz odundan farklı değil,odunu sarımsı beyaz ile kahverengimsi beyaz renkte,taze halde hafif kırmızımsı tonda olup giderek koyulaşır.Lifler düzgün bazen dalgalı veya hareli,ince iğne çizikli,ipek gibi parlak ve çok dekoratif.Açık havada kurutmada renklenme meydana gelebilir.Bu yüzden yüzeysel kurutma önemlidir.Kerestenin dikine istifi tavsiye edilmektedir.Fırında kurutmada ise düşük sıcaklıklar kullanılmalıdır.Hızlı kurutmada beyaz renk korunmakta,yavaş kurutmada ise pembemsi kahverengi bir renk meydana gelmektedir.Buharlamadan kaçınılmalıdır,çünkü lekeler oluşabilir.Çok az dayanıklıdır.Diri odun böceklere karşı hassastır.Kolay emprenye edilebilir.
İşlenme Özellikleri:El aletleri ve makinalerle kolay işlenir ve düzgün yüzeyler elde edilebilir.Kesilebilir,soyulabilir,çok iyi çivi ve vida tutar,yapıştırılabilir,renk verilebilir,iyi cilalanır.Kullanış Yerleri:Kesme ve soyma kaplama levha olarak,özellikle enine dalgalı görünüşlü olan kaplama levhalar mobilya endüstrisinde,parke yapımında,müzik aletlerinde,kemanın alt tablasının yapımında,bobin,makara,fırça sapı,gıda maddesi,ambalaj kapıları imalinde ve markiteride kullanılır.

 Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ortak İsim (ler): Çınar Akçaağaç, Avrupa Çınar

 Bilimsel Adı: Dağ akçaağacı Dağ akçaağacı , çınar ya da çınar, akçaağaç , bir türdür akçaağaç için yerli Orta Avrupa ve Güneybatı Asya’dan gelen, Fransa doğuya için Ukrayna güney kuzey dağlarda, ve İspanya’da , Kuzey Türkiye ve Kafkaslar 

Dağıtım: Avrupa ve güneybatı Asya

Ağaç Boyutu: boyunda 80-115 ft (25-35 m), 3-4 ft (1.0-1.2 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 38 £ / ft 3 (615 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .48, .62

Janka Sertlik: 1050 £ f (4.680 N)

Kopma Modülü: 14.220 £ f / içinde 2 (98.1 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.438.000 f / içinde 2 (9.92 GPa)

Kırma Gücü: 7980 £ f / içinde 2 (55.0 Mpa)

Çekme: Radyal:% 4.5, Teğet: 7.8%, Volumetrik:% 12.3, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: Diğer çoğu sert ağaçların aksine, diri odun akçaağaç kereste en yaygın olarak odun yerine kullanılır. Öz odun koyu kırmızımsı kahverengi iken diri odun renk, hafif altın veya kırmızımsı kahverengi, neredeyse beyaz arasında değişmektedir. Çınar Akçaağaç da görülebilir kıvırcık veya kapitone tahıl desen.

Tahıl / Doku:  Tahıl, genellikle düz, ancak dalgalı olabilir. Para cezası, hatta dokuya sahiptir.

Rot Direnç: dayanıksız olarak Anma çürüme direnci açısından bozulmaz için.

İşlenebilirlik: akçaağaç gibi bir yönlendirici gibi yüksek hızlı kesiciler ile işlenmiş edilirken yakmak için bir eğilimi olmasına rağmen oldukça kolay, hem el ve makine aletleri ile çalışmak. , Açar yapıştırıcılar ve boyanması sırasında lekeler oluşabilir rağmen, iyi bitirir, ve bir ön-klima, jel leke veya toner bir hatta renk elde etmek için gerekli olabilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Çınar Akçaağaç, diğer akçaağaç birlikte Acer cinsinin ciltte tahrişe, burun akıntısı, ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Bu tür kıvırcık veya kapitone tahıl desen olarak figürlü parçalar çok daha pahalı olması muhtemeldir olsa çok orta, (bu tür Avrupa’ya özgüdür), yurt Müsait fiyatlı olmalı.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Kaplama, kağıt (bilançolar), kutular, kasalar / paletler, müzik aletleri, nesneleri döndü, ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Yorumlar: Çınar Maple yaygın olarak basitçe ifade edilir “Çınar bu akçaağaç ağaç türü (aslında olsa, Avrupa’da ” Acer cinsi yerine çınar (daha) Platanus cins ) -ve onun botanik ismi A. pseudoplatanus “yanlış uçağa” veya anlamına gelen “sahte çınar.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Acer pseudoplatanus, genellikle adı Çınar Maple daha yaygın Sycamore, şu şekilde ifade edilir ağaçtan ayırmak için Platanus occidentalis .

 Yüksek değerli Kaplamalar için ,Klasik enstrümanlar için üstün tonewood..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats63434

inkaya3-300x225

Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre gövde genişliği ile Türkiye’nin en büyük ağacıydı. Halkalı ve Dudaklı Çınarı ile, her yıl içinde leyleklerin yuva yaptığı Kiremitçi Çınarı, Osmanlı ile yaşıt Bursa çınarlarıdır.

Çekirge’de Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyünde, aynı adla bilinen 598 yaşındaki çınar, dünyaca ünlüdür. Adını, Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan Uludağ Yolu üzerindeki İnkaya Köyü’nden alan çınar ağacı 13 ana kola sahiptir. “İnkaya Çınarı”nın boyu 35 metredir. Dallarının kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar 9.2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biridir.

    24289314

Ahşap

Bunun için ekilen kereste üretimi; Ahşap enstrüman yapımı, mobilya, kullanılan, ipeksi bir parlaklık beyaz ve sert giyen bir ahşap döşeme ve parke . Ara sıra ağaçlar dalgalı olan ahşap üreten tahıl ölçüde dekoratif değeri artan,kaplama . Ahşap metreküp başına 630 kg ağırlığında bir ahşap için orta ağırlığıdır. Bu sırt, boyun ve kayar yapılmasında kullanılmak için geleneksel bir ahşap Kemanların . ahşap genellikle dalgalı çınar olarak pazarlanmaktadır. Onun kullandığı nedeniyle kolay heba esas kapalı olduğunda toprak ile temas. Ahşap: Açık kahverengi, kırmızı ile renklendirilmiş; Ağır, bölmek zor, zayıf. Büyük ölçüde mobilya ve evler, kasap blok iç bitirmek için de kullanılır. Özgül ağırlık , 0,5678; nispi yoğunluk , 0,53724 gr / cm 3 (£ 33,539 / cu ft).Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsiAmerikan yumuşak akçaağaç üç ağaç için ticari adıdır Acer ailesi.Pacific Coast / büyük akçaağaç (her ne kadar onlar, doğu ABD genelinde yaygın büyümeye Acer macrophyllum ) Kuzeybatı Pasifik bölgesinde sadece yetişir *. Doğu yumuşak akçaağaç normal midwest ve güney eyaletlerinde boyunca kuzey eyaletlerinde kırmızı akçaağaç ve gümüş akçaağaç denir. Kırmızı akçaağaç sert akçaağaç çok benzer ve renk genellikle tutarlıdır. Gümüş akçaağaç renk çok daha geniş bir yelpazesine sahiptir ve daha yumuşak bir dokuya sahip olma eğilimindedir.

Amerikan yumuşak akçaağaç koyu kırmızımsı kahverengi öz odun bir grimsi beyaz diri odun ve ışık, Amerikan sert akçaağaç görünüm olarak çok benzer. Ancak, Amerikan yumuşak akçaağaç yaygın büyüme nedeniyle, boyama bölgeler arasında değişebilir. Bir hayli desenli böcekli çeşitli bir kusur olarak kabul edilmez olduğunu oluşabilir, ancak ahşap genellikle düz-taneli edilir.

Sert akçaağaç daha sert yaklaşık% 25 daha az, Amerikan yumuşak akçaağaç çalışmak daha kolaydır. Bu orta bükülme ve ezilme mukavemeti ve düşük sertlik ve şok direnci vardır. Amerikan yumuşak akçaağaç buhar eğilme iyi cevap verir. Genellikle görünüşte benzerlik verilen, sert akçaağaç için bir yedek olarak kullanılır, ya da kiraz benzemeye lekeli. Onun iyi çalışma özellikleri kayın için potansiyel yerine yapmak.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

akçgga7889Amerikan yumuşak akçaağaç kolayca çalıştı. İyi makineleri ve tatmin edici tutkal, çivi ve vida alır. Bu testere, planlama, sondaj ve sıkıcı için mükemmel bir ahşap olarak kabul edilir. Bu dekoratif amaçlı idealdir, yüksek bitirmek için lekeli ve cilalı olabilir. kereste yavaş kurur ve iyi stabiliteye sahiptir.

Yumuşak akçaağaç mobilya, lambri, dolaplar, pervaz ve kapılar dahil olmak üzere iç uygulamaları bir dizi kullanılır. İyi bir mobilya ahşap ve aynı zamanda müzik aletleri yapımında kullanılır. Kıvırcık Maple aslında bir tür, ama sadece bir şekil bir açıklama değildir tahıl-yumuşak akçaağaç en sık oluşur, ama aynı zamanda sert akçaağaç görülür. Tahıl desen dalgaların tahıl kurulu uzunluğu boyunca “kıvrılmış” sanki görünen üç boyutlu etki oluşturmak çünkü böylece denir. Bu olay için diğer isimler: kaplan (arkaları ve keman tarafı için kıvırcık akçaağaç tarihi kullanımda referans) akçaağaç, akçaağaç keman, ya da Alevli akçaağaç. Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats623565

Kapitone akçaağaç aksine, kıvırcık akçaağaç en kurulu olduğunda telaffuz edilir  ve bukleler genellikle çok daha az belirgin ya da hiç flatsawn kartlarında olur. Bu nedenle, tahıl merkezi kenarları ve yatay (flatsawn) yakınında dikey (quartersawn) yakın olma eğilimindedir geniş kurullarında, kıvırcık desen rakam merkezinde azalan ile, yönetim kurulu kenarlarında en belirgin olacak .Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Bu olguyu neden olan çevresel koşullar ne (varsa) tamamen açık değil, ama büyük ölçüde fiyatını etkileyecek kıvırcık akçaağaç farklı sınıflarda vardır. İdeal olarak, değerinin belirlenmesi için kriterler dayanmaktadır: renk (hem tekdüzelik ve hafiflik-beyaz tercih edilir), bukleler frekansı (sıkı, yakın aralıklı bukleler tercih edilir), ve yoğunluğu (daha derinlik tercih edilir). Fiyatlar dörtlü, üçlü, kıvırcık akçaağaç alt sınıflar için düzenli yumuşak akçaağaç daha sadece biraz daha pahalı aralığı, ya da en yüksek puandan fiyatları yüksek olabilir. Ama genel olarak, kıvırcık akçaağaç yüksek notları kapitone akçaağaç daha az pahalı olma eğilimindedir, ve bir “düşündüm” parke için ekonomik bir çözüm sunuyoruz.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

akçaşjk

İlgili Türler:

Büyük sert Akçaağaç (Acer macrophyllum)

Siyah Akçaağaç (Acer nigrum)

Box Elder (Dişbudak yapraklı akçaağaç)

Saha Akçaağaç (Acer campestre)

Norveç Akçaağaç (Çınar yapraklı akçaağaç)

Kırmızı Akçaağaç (Acer rubrum)

Silver Maple (Acer saccharinum)

Çizgili Akçaağaç (Acer pensylvanicum)

Çınar Akçaağaç (Acer pseudoplatanus)

Ambrosia Maple

Birdseye Maple

Kıvırcık Akçaağaç

Kapitone Maple

Yumuşak Akçaağaç

Spalted Akçaağaç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*