Beli Kereste,(Julbernardia pellegriniana),Ekop, Beli, Awoura,Zebrali

Beli Kereste,(Julbernardia pellegriniana),Ekop, Beli, Awoura,Zebrali

beliBeli (Julbernardia pellegriniana)

Tanım  : Orta büyüklükte büyük ağaç kadar 45 m boyunda için; İnce çapında 200 cm kadar 20 m, düz veya hafif eğimli silindirik bole şubesiz, 2 m yükseğe kadar payandaların; kabuk yüzeyi pürüzsüz, küçük ölçeklerde iç kabuğu lifli, kırmak zor olarak peeling, turuncu-kahverengi veya kırmızımsı gri, kırmızımsı; Birkaç hafif kıvrımlı dalları ile, yoğun taç. Broşür 1 çift ile alternatif, paripinnately bileşik Yapraklar; stipules kaynaşık erken caducous; sapı ° C. 1 cm uzunluğunda; neredeyse sesil orak şeklinde, 10-18 cm x 3-5 cm, kısa acuminate, marjlar entire, tüysüz tabanından asimetrik, apeks akut için dar dikdörtgen bildiriler,  pinnately yanal venlerin en fazla 15 çift ile damarlı. Bir terminal salkım, yoğun altın-kahverengi kıllarla kaplıdır çiçeklenme. Çiçek, biseksüel 5-yanında bir çok, neredeyse normal; 2 zıt olan apeks, 1 cm uzunluğunda kadar pedicel, içbükey bracteoles 7-9 mm x 6-8 mm, her iki tarafında tüylü; çanak apeks yuvarlak, kenar boşlukları kıllı, ücretsiz neredeyse eşit, dikdörtgen, 3-4 mm uzunlukta; Eşit olmayan yaprakları, 0.5-4 mm, hafif tüylü x 1-5,5 mm; 10 stamens, 9 üssünde birleşmiş ve 1 ücretsiz, 1-1.5 cm uzunluğunda; 1-2 mm uzunluğunda  Stipe, 6,5-9,5 mm uzunluğunda tarzı ile, 2-4 mm uzunluğunda, üstün over. Meyve kısa Stipe ve üst sütür, pürüzsüz tüysüz, 2 ince odunsu vanaları ile açılan meyveler, kahverengimsi veya siyahımsı, 2-3 yakın bir uzunlamasına sırt ile 3.5-4.5 cm, kuvvetli düzleşmiş × bir miktar obovoid için dikdörtgen pod 8-16 cm, -seeded. Tohumlar, c yuvarlanır. 3 cm çapında. Epigeal çimlenme ile Fide; hipokotil 5-13 cm uzunluğunda, 2,5-9 cm uzunluğunda epicotyl, tüylü; Kotiledonlar etli, yuvarlak; ilk 2 karşısında bırakır.

Ortak Ad (lar):Ekop, Beli, Awoura,Zebrali

Bilimsel Adı: Julbernardia pellegriniana
Dağıtım: Afrika (Kamerun, Gabon)Tropikal Batı Afrika – Kamerun, Ekvator Ginesi, Gabon, Kongo, batı Kongo, kuzey Angola.

0481

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: uzun boylu 65-100 ft (20-30 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı
Ortalama Kuru Ağırlık: 48 £ / ft 3 (770 kg / m 3 )
Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): 0,60, .77
Janka Sertlik: 1480 £ f (6.580 N)
Yırtılma Modülü: 19.540 £ f / içinde 2 (134,8 MPa)
Elastik Modülü: £ 2.334.000 f / içinde 2 (16.09 GPa)
Kırma Gücü: 9740 £ f / içinde 2 (67.2 MPa)
Büzülme: Radyal: 4.4%, Teğet:% 9.2, Volumetrik:% 13.7, T / R Oranı: 2.1
Renk / Görünüm: cebire yaygın boyunca koyu şeritler alternatif ile, bir açık kahverengi. Özellikle sergi Quartersawn bölümler bir Zebrawood benzeri görünüm. Geniş sapwood bir soluk sarı ve açıkça öz odun gelen tahdit edilmiştir ve koyu çizgili yoksun.
Tahıl / Doku: Tane genellikle kaba doku düzgün bir orta ile kilitlenir. Orta doğal parlaklık.
Endgrain: Yaygın-gözenekli; yalnız ve radyal çarpanları; belirli bir düzen yoktur, çok az çok büyük gözenekler; Öz odun maden / sakız yatakları bazen mevcut; parankima pastil, birleşen ve marjinal; dar ışınlar, aralık yakın.
Rot Direnç: böcek saldırısı orta direnç, orta dayanıklı olarak Anma.
İşlenebilirlik: koparma kilitli tahıl bölümlere oluşabilir rağmen Genellikle kolay, el ve makine aletleri ile çalışmak. Beli yüksek hareket ile, hizmet bir şekilde kararsız olduğu düşünülmektedir. Ahşap ayrıca metaller, gelişmekte lekeleri ve renk bozulmalarına demir ile temas ile reaksiyona girer. Tutkal ve bitirir iyi.
Koku: karakteristik bir koku.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJulbernardia pellegriniana00

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Alerjiler / Toksisite: Beli ile ilgili hiçbir olumsuz sağlık etkileri olmuştur. Makaleleri görmek Ahşap Alerji ve Toksisite ve Ahşap Toz Emniyet fazla bilgi için.
Fiyatlandırma / Durumu: Afrika Yerli, Beli yaygın ihraç edilmez. Beli kaplama veya boyutsal kereste gibi bazen mevcuttur; Fiyatlar bir ithal parke üst aralığında orta olmasını bekliyoruz.
Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Altındaki Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ürün Kaynakları.Bu türün malzeme sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan ya da diğer çevreye duyarlı kaynaklardan temin olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi şu anda yok. Ağaç Veri: Gövde çapı vade sonunda yaklaşık 72 inç (180 cm) ulaşması bildirilmiştir. Diri odun Renk,diri odun açıkça sınırları belirgin ve rengi soluk sarı olduğunu. Geniş 6 inç (150 mm) ‘ye kadar olduğu rapor edilmektedir. Heartwood Renk :Öz odun quartersawn yüzeylerde koyu ve açık renkli şeritler ile açık kahverengi olarak tarif edilir.Tahıl: tahıl, genellikle quartersawn yüzeylerde çizgili şekil üreten, kilitlenir. Parıltı, Ahşap yüzeyler genellikle parlak bulunmaktadır. Koku,Koku ve tat genellikle belirsiz bulunmaktadır. Hizmet Hareketi kereste kararsız olduğu rapor ve üretimden sonra önemli ölçüde hareket eğilimindedir. Doğal Dayanıklılık, Çürümeye Heartwood direnci ihmal olduğu bildirildi ve iğne deliği deliciler tarafından saldırıya maruz olduğunu. Bu toz biti ve termit saldırıya karşı oldukça dirençli olduğu bildirilmektedir. Direnç emdirme işlemine Öz odun emprenye işlemine orta dirençli olduğu bildirilmektedir. Rendeleme, Bazı tahıl yırtılma quartersawn yüzeylerin planlaması sırasında oluşabilir. 15-20 derece arasında bir düşük kesme açısı önerilmektedir . Kalıp :20 derecelik bir kesme açısı işlemleri kalıplama sırasında bulanık yüzeyleri azaltmak için ileri sürülmüştür. Yapıştırma :Odun tatmin edici tutkal bildirilmiştir. Çivisi, Çivilemek özelliklerinin iyi olduğu bildirilmektedir. Vidalama Malzeme iyi vidaları alır. Parlatma, Polisaj özellikleri tatmin edici olarak derecelendirilir. Boyanma Ahşap boyama tatmin edici niteliklere sahiptir. Cila, Ahşap tatminkar cilalanması özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Buhar Bükme , Buhar bükme özellikleri iyi olduğu bildirildi. El aletleri Tepki iyi olduğu bildirilmiştir. Metaller ile reaksiyon, ahşap nemli koşullar altında, demir ve demir bileşikleri ile temas ettiğinde lekeleri geliştirme eğilimindedir. Kurutma kolaylığı: ahşap küçük kusuru ile hızla sezonu bildirilmektedir. Dikkatli istifleme aşağılamak en aza indirmek için tavsiye edilir. Hataları Kurutma, Malzeme çok az kusuru ile hızla hava sezonu bildirilmektedir. Aynı zamanda sadece hafif kontrol ve büküm ile kurur fırında. Bazı renk küf nedeniyle baharat sırasında oluşabilir. T / R Oranı,1.85 diğer kurutma bilgi ve teğetsel ve radyal yönde, gerçek çekme verileri ile birlikte kullanıldığında, bu gösterge daha anlamlıdır.

catsJulbernardia pellegriniana55

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Dolap, kaplama, döşeme ve iç doğrama.Tekne binası, Dolap, oymalar, Dekoratif kaplama, Yurtiçi döşeme, Kulp, Ağır inşaat, İç Döşeme, Doğrama, merdivenler, Yenilikler, Lambri, Kontrplak, Yatak odası suit, Süpürge kolları, Bina inşaatı, İnşaat malzemeleri, Kabin yapımı, Kano, İnşaat, Dekoratif kontrplak, Çekmece yanları, Excelsior, Fabrika inşaatı, Figürlü kaplama, Döşeme, Mobilya, İç inşaat, Mutfak dolapları, Lifeboats, Oturma odası suit, Millwork, Maden ahşaplar, süslemeler, Ofis mobilyaları, parke döşeme, Radyo, stereo, TV dolapları , Miller / Kolları Tersanecilik, Yapısal kontrplak, Alt-döşeme, Aracı Kırpma, kolları, Yardımcı kontrplak, Kaplama, lambri, Ağaç işleri.

Yorumlar: için daha ekonomik (gerçi çok daha nadir) yerine Zebrawood . Beli genellikle Zebrawood, görülür karanlık ve aydınlık kısımları arasındaki kontrastı yoksun Siyah ve Beyaz Abanoz ve spalted ormanda.

İşleme özellikleri: bazı distorsiyon planya sorunu oluşabilir, ancak Beli işleme, oldukça iyi gidiyor. Ön sondaj gereklidir. Yapıştırma ve terbiye özellikleri oldukça iyi. Orta derecede hızlı bir şekilde yavaş yavaş, çatlama ve deformasyon küçük riskleri ile kurur,dekoratif Beli ağırlıklı cabin, merdiven, döşeme, pervaz, mobilya ve lambri örneğin, iç uygulamalar ,için kullanılır. Ahşap ayrıca zeminini ve cepheler gibi dış mekan uygulamaları için kullanılabilir.

Özellikler  :Öz odun koyu kahverengi solgun ve belirgin geniş en fazla 15 cm demarcated edilir sarı diri odun soluk. Tahıl düz veya interlocked olduğu, doku ve orta kaba. ahşap parlak olduğunu. Çeyrek Kesilmiş yüzeyler koyu ve soluk şeritler var. ahşap% 12 nem içeriği az 670-860 kg / m³ yoğunluğa sahip, oldukça ağır, orta ağırlığıdır. Dikkatlice yığılmış eğer hava yavaş ama tatmin edici kurur. Kalıp kurutma sırasında renk değişimi neden olabilir. büzülme oranları kuru 3,3-5,7% radyal ve (6.9-) 8,5-10,6% teğet fırın yeşilden, oldukça yüksek. Kuruduktan sonra, ahşap hizmet stabil orta derecede stabildir. % 12 nem içeriğinde, kopma modülü (128), 158-212 N / mm, elastikiyet modülü (11,500-) 13,300-18,900 N / mm, sıkıştırma tahıl 61-74 N / mm² paralel kesme 10-16,5 N / mm², bölünme 19-34 N / mm ve Chalais-Meudon yan sertlik (3.0-) 5,2-7,7. ağaç kolayca testereleri ve elle oldukça iyi çalışıyor ve hafif köreltme etkileri ile tezgahları. Kalıplama ve planya sırasında bazı yırtılma meydana gelebilir, ancak kesme açısı 15-20 ° düştüğünde iyi bitirmek mümkündür. çivileme ve vidalama özellikleri iyidir, ancak ön sıkıcı tavsiye edilir. Demir ahşap leke yapabilir. ahşap, parlatır tatmin edici vernikler ve yapıştırıcılar ve iyi dilimleri. Öz odun kuru odun deliciler saldırılarına dayanıklı ve mantar ve termitler tarafından saldırılarına orta dirençli olması, orta dayanıklı, ama diri odun duyarlı Lyctus saldırı.Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsJulbernardia pellegriniana334

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanımı: tekne yapımı, Dolap, oymalar, kaplama, döşeme, Kolları, ağır inşaat, İç Döşeme, Doğrama, merdivenler, inşaat, Lambri, Kontrplak.

Ahşap nemli koşullar altında demir ve demir bileşikleri ile temas ettiği zaman, leke oluşturma eğilimi vardır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*