European Yew,Avrupa porsuk ağacı (Taxus baccata),

European Yew,Avrupa porsuk ağacı (Taxus baccata),

english-yeEuropean YewAvrupa Yew,Avrupa porsuk ağacından (Taxus baccata)

Yew (Taxus baccata)

Ortak İsim (ler): Avrupa Yew, Ortak Yew

Bilimsel Adı: Taxus baccata

Türleri:Yaygın porsuk (Taxus baccata) Türkiye.Pasifik porsuğu (Taxus brevifolia),Kanada porsuğu (Taxus canadensis),Çin porsuğu (Taxus chinensis),Japon porsuğu (Taxus cuspidata),Florida porsuğu (Taxus floridana),Meksika porsuğu (Taxus globosa),Sumatra porsuğu (Taxus sumatrana),Himalaya porsuğu (Taxus wallichiana)

Genel Özellikleri:Asya’ da, Himalayalar’ da, Akdeniz çevresinde ve Anadolu’ nun kuzey bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir. Yaz kış yeşil, ağaç veya çalı formunda, bol ve sık dallıdır.
Yaprakları iğne biçiminde, yassı, yumuşak, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü açık yeşil renklidir.

Dağıtım: Avrupa, Güneybatı Asya

Ülkeler:Arnavutluk; Cezayir; Andorra; Ermenistan (Ermenistan, Dağlık Karabağ); Avusturya; Azerbaycan (Nahçıvan); Belçika; Bulgaristan; Çek Cumhuriyeti; Danimarka; Estonya; Finlandiya; Fransa (Korsika); Georgia (Abkhaziya, Adzhariya); Almanya; Cebelitarık; Yunanistan (Kriti); Guernsey; Macaristan; İran, İslam Cumhuriyeti; İrlanda; Man Adası; İtalya (Sardegna, Sicilia); Jersey; Letonya; Lihtenştayn; Lüksemburg; Malta; Moldova; Monako; Karadağ; Fas; Hollanda; Norveç; Polonya; Portekiz (Azores); Romanya; Rusya Federasyonu (Çeçenistan, Dağıstan, Ingushetiya, Kabardey Balkarya-, Kaliningrad, Karaçay-Çerkez, Krasnodar, Severo-Osetya, Stavropol); Sırbistan (Sırbistan); İspanya (Baleares); İsveç; İsviçre; Türkiye (Türkiye-in-Avrupa); Ukrayna (Krym); Birleşik Krallık..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Taxus baccata111

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Yayılışı:Yaygın porsuğun doğal yayılış alanı Kuzey ve Orta Avrupa ile Akdeniz ülkeleri, Azor Adaları, Türkiye ve Kafkasya’dır.Türkiye’de birçok orman alanlarında, özellikle Karadeniz ormanlarının gölgeli ve kuytu kesimlerinde tek tek bulunur. Ayancık, Bolu, Karabük, Düzce ve Yıldız Dağları’nda yayılır. Karabük ve Yenice ormanlarında en iyi gelişimini yapar. Zonguldak ili Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinin Bölüklü Yaylası Karatepe mevkiinde 1600+ ve 1000+ yaşlarında olan iki tanesi Çevre ve Orman Bakanlığınca koruma altına alınmış bölge Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir. Bu ormanlarda yer yer 35 m boy ve bir metre çap yapan bireylerine rastlanmaktadır. Az da olsa, bu yayılışı dışında güneyde Nur Dağları’nda da izlenmektedir.Ülkemizde birçok orman alanlarında, özellikle Karadeniz (Euxine ve Colchis) ormanlarının gölgeli ve kuytu kesimlerinde tek tek bulunur. Ayancık, Bolu, Karabük, Düzce ve Istrancalar’da yayılır. Karabük ve Yenice ormanlarında en iyi gelişimini yapar. Bu ormanlarda yer yer 35 m boy ve bir metre çap yapan bireylerine rastlanmaktadır. Az da olsa, bu yayılışı dışında güneyde Amanos Dağları’nda da izlenmektedir. Bu yayılış alanlarında hiçbir zaman egemen bir orman ağacı değil, asıl ağaç türleri olan Fagus orientalis, Abies nordmanniana, Picea orientalis gibi türlere teker teker ya da küçük gruplar halinde karışmaktadır…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

cats24

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Uzun ömürlü :Taxus baccata yaş 400-600 yıl ulaşabilirsiniz. Bazı örnekler uzun yaşar ama porsukları yaş genellikle abartılıyor.  İngiltere’de on porsukları 10. yüzyıl öncesine inanılmaktadır.  yews potansiyel yaşı doğru belirlemek mümkün değildir ve çok anlaşmazlık tabidir. Kendilerini sık sık yapma, yaşla birlikte içi boş hale dallar ise tüm ağacın kadar eski herhangi bir ahşap, nadiren vardır halka sayar imkansız. 5,000-9,500 yıl gibi yüksek iddialar vardır ancak büyüme oranları ve çevredeki yapıların arkeolojik çalışmaları dayalı diğer kanıtları da anlaşılacağı (örneğin eski ağaçlar Fortingall Yew  Perthshire’daki, İskoçya) aralığında olması daha muhtemeldir 2.000 yıllık. Hatta bu düşük tahmini ile, Taxus baccata Avrupa’nın en uzun yaşayan bitkilerden biridir. Onun uzun ömürlü One karakteristik katkıda diğer birçok ağaçları yapmak gibi, kırık hastalığa yenik düşen olmadan gelişmiş büyüme ağırlığı altında bölmek mümkün olmasıdır. Başka bile yaşta, kesme yüzeyleri ve gövdede düşük yeni epicormic ve bazal sürgünler doğuran yeteneğidir.Çoğunlukla boylu çalı, bazen de 20 metreye değin boylanabilen sık dallı, yuvarlak tepeli bir ağaç görünümünde olan Adi Porsuk’ta, kırmızı kahverengi olan kabuk gelişi güzel çatlar ve dökülür.Genç sürgünler, yeşil renkli ve çok elastikidir.

Ağaç Boyutu: boyunda 30-65 ft (10-20 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık: 42 £ / ft 3 (675 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .55, .67

Janka Sertlik: 1520 £ f (6.760 N)….Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Yew77

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kopma Modülü: Veri yok: çoğunlukla muhtemel eğilme mukavemeti çok yakın Pasifik Yew olduğunu, 15.200 £ f / içinde 2 (104.8 MPa)

Elastik Modülü: £ 1.320.000 f / içinde 2 (9.10 GPa)

Gücünü Kırma: Yok Eldeki veriler: çoğunlukla muhtemel için kırma gücü çok yakın  Pasifik Yew olduğunu, 8100 £ f / içinde 2 (55.9 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.0, Teğet:% 5.2, Volumetrik:% 8.2 T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: odun bazen koyu kahverengi veya morumsu renk tonu ile, bir orangish kahverengi iken Diri, genellikle soluk sarı veya kahverengi renk ince bir bant olduğunu. Renk yaş karartmak eğilimindedir.

Tahıl / Doku: Tahıl ince üniform doku ile, düzdür. İyi doğal parlaklık.

Endgrain:  Reçine mevcut canals; latewood geçiş kademeli, renk kontrast ortamına earlywood; trakeid çapı çok küçük.

Rot Direnci: Avrupa porsuk direnci çürüme ile ilgili olarak dayanıklı çok dayanıklı arasında değişir, ve aynı zamanda en böcek saldırısına karşı dirençlidir.

Bilinen tehlikeler: tohumlar, yapraklar ve kabuğu son derece zehirlidir ve insan ve hayvan ölümcül zehirlenmelere neden olabilir.

İşlenebilirlik: knot ve diğer tahıl düzensizlikleri bir sorun teşkil edebilir ama genel, kolay bir ağaç, çalışmak. Yew yapıştırıcılar, bitirir, ve iyi döner.

catsEuropean Yew88

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Koku: yok karakteristik koku.

Habitat ve Ekoloji:Taxus baccata (kayın (tamamen kapalı değil) gölgelik altında büyüyen yeteneğine sahiptir Fagus . spp) yanı sıra diğer yaprak döken geniş yapraklı ağaçlar, ama sadece daha açık durumlarda büyük ağaçların gelişecektir. İsviçre, porsuk Merkez Avrupa’nın en zengin alanında, bu Jura ve 1.400 m asl kadar Alplerin eteklerinde (1988 Ellenberg) serin, dik marn yamaçlarında bir porsuk-kayın ahşap oluşturur. Dökmeyen Ortak Yew altında, başka bir şey büyüyecek. İngiltere, T. baccata yine dik yamaçlarda – – iyi tebeşir çıkışlar üzerinde geliştirilen ve otlak aşağı işgal kayın ormanları dışında geniş standları oluşturabilir. Avrupa’da çok iklim karışık ormanlarda daha hayatta daha az okyanus olduğu, iğne yapraklı yanı sıra karışık geniş yapraklı kozalaklı ormanlar, yine çoğunlukla kireçtaşı yüzeylerde, ve genellikle kayalık uçurumlar ve yamaçlar işgal üzerine. Asit topraklarda porsukları gölgelik altında daha az iyi performans ve genellikle ormanda bir fidan aşamasının ötesine geliştirmek değil. İskandinavya kuzey sınırları şiddetli don duyarlılığı ile belirlenir. Bu hayvanlar tehlikeli alkaloidler için dokunulmazlık düzeyi geliştirdik gibi toksisite (tohum etrafında kırmızı TANELERİ hariç tüm parçalar), sığır ve koyun değil, tavşan ve geyik tarafından tarafından gezen önler. Apart (kuşlar tarafından dağıtılmış) tohum çimlenmesi, gelen T. baccata kolayca kütükleri ve kökleri (vantuzlar) den yeniler; Antik içi boş ağaçlar bu şekilde sürekli gençleştirmek olabilir. Dikilmiş zaman, toprak pH’sı önemsiz görünüyor kilise metre ve mezarlıklarda örneğin; NW Avrupa’nın en büyük ve muhtemelen en eski örnek ağaçların bazıları, özellikle Brittany (Fransa) ve British Isles, bu tür yerlerden bilinmektedir ve Kelt döneminden beri muhtemelen dikilmiştir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Yew99

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Yew bir tahriş edici olarak rapor edilmiştir. Genellikle en yaygın reaksiyonlar sadece göz, cilt ve solunum tahriş yanı sıra bulantı sayılabilir. Ayrıca, Yew ağaç neredeyse tüm parçaları insanlar için toksik ve zehirli olarak kabul edilir, ve bu ağaç türleri ile çalışırken dikkat edilmelidir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.Yew ağaçlar, anti-kanser ilaçlar olarak geliştirilmiştir derece zehirli taksan alkaloidler içerir. Sadece bir kaç yaprak Yeme küçük çocuk ağır hasta yapabilir ve ölüm meydana gelmiştir. Ağacın tüm parçalar parlak kırmızı TANELERİ haricinde zehirlidir. Arils kısmen (tohum dağıtmak) kuşlar tarafından yenir tohumlar, saran zararsız, etli, fincan benzeri yapılar vardır; Onlar zehirli alkaloitler gibi Ancak, içlerinde siyah tohumlar yenmemelidir..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Fiyatlandırma / Durumu: Yew nispeten nadirdir ve daha büyük ağaç gövdeleri genellikle içi boş. Seçim ve boyutları biraz çoğu gövdeleri birçok proje için yüksek atık faktörü sonuçlanan, aynı zamanda knot dolu, özellikle de sınırlıdır. Ahşap bölümleri, bazen makul fiyatlarla elde edilebilir olsa, kullanışlı ahşap toplam maliyeti yüksek olma eğilimindedir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

catsEuropean Yew125

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ortak Kullanım Alanları: Yaylar (okçuluk), kaplama, kabini, mobilya, oymalar, müzik aletleri (lutes), ve nesneleri döndü..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Odun özellikleri ve kullanımı: Odunları sert ve ağır olup, dış hava koşullarına çok dayanıklı, sarı renkli dar bir diri odun halkası ile kahverengi kırmızı öz odunu vardır. Dayanıklı ve elastiki olan odunundan eski ve orta çağlardan günümüze değin yay yapımında yararlanılmaktadır. Öte yandan, odunu günümüzde mobilyacılıkta, lambri, oymacılık, tornacılık ve küçük el sanatlarında kullanılmaktadır. aygın porsuğun meyvelerinde bulunan kimyasallar yüzünden park ve bahçelerden kullanılması sakıncalı bir türdür. Tohumunun çevresindeki kırmızımsı yumuşak kabuk bu kimyasalları içinde barındırır. Tohumları kuşlar tarafından ayıklanarak doğaya dışkıları ile bırakılır böylece çimlenme engeli kalkmış olur.

Yorumlar: Belki de tüm yumuşak ağaç türlerinin en zor yanı, Yew kesinlikle benzersiz bir ağaç türüdür. Onun yoğunluğu ve çalışma karakteristikleri yumuşak ahşapta daha ağır bir parke ile daha inline, henüz sıkı, ince taneli ve yumuşak doku ona bir parlak yüzey verir.

Porsuk (Taxus), porsukgiller (Taxaceae) familyasından Taxus cinsinden ibreli ağaç türlerlerine verilen ad..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Yew458

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Türkiye‘de Porsuk ağacının nesli tehlikede olup, tohumdan porsuk ağacı yetiştirme oldukça zordur. %20 başarı sağlayanlar bunu bilimsel makale olarak yayınlayabilmektedir, ancak çoğaltılması için henüz ideal bir yöntem bulunabilmiş değil. Porsuğun turuncu-kırmızı-yeşil renkli özgün meyvesi az etli olması ve ticari değer taşımamasına karşın oldukça tatlı olup, meyve içindeki çekirdeğinin çıkarılması şartıyla yenilebilmektedir. Bitkinin bütün diğer kısımları zehirlidir, hele, hele meyve çekirdeği (tohumu) aşırı derecede zehirlidir, zira kuşların aksine insan midesi meyve çekirdeğini parçalayabilme yeteneğine haiz olmakla çekirdeğin yenmesi halinde mide asidiyle birlikte parçalanan zehirli alkoloidler ölüme kadar varan zehirlenmelere neden olmaktadır. Çimlenme engeli, kuşların zehirsiz olan meyveyi yiyip, insanlar için zehirli olan tohumunu (meyve çekirdeğini) dışkılamasıyla ortadan kalkmaktadır.

Porsuk ağacı çiçekli bir bitkidir ve iki evciklidir. Yani erkek ve dişi organ farklı ağaçlarda bulunur. Porsuk ağacı savaşların kazanılmasına vesile olmuştur.Porsuktan elde edilen ahşap oldukça esnek bir o kadar dayanıklıdır. Bu nedenle geleneksel yayların yapımında kullanılmıştır. Porsuk ağacı bitkisinden elde edilen taksol antikanserojen etkiye sahip bir maddedir ve günümzde etkili olarak kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Eylül-Ekim den Aralık-Ocak aylarına kadar meyveleri, sanki ağaçta yeni yılı karşılar gibi çok güzel görüntü oluştururlar.

catsEuropean Yew898

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Türkiye‘de bulunan en yaşlı porsuk ağaçları Zonguldak ilinde Gümeli beldesinde, Türkiye’nin 105.ci tabiat anıtı olan Bölüklü Ormanlarında yer alan biri 1600 diğeri 1000 yaşındaki porsuk ağaçlarıdır. İstanbul’da ki en ilginç örnek Eyüp Sultan Camii yakınındaki Cafer Paşa Medresesi avlusundaki ağaçtır.

Bronz çağında filizlendiği belirlenen porsuk ağacı dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olduğu ve dış etkenlere maruz kalmadığı takdirde 4000 yıl daha yaşayabileceği belirtildi.

Ancak belki de şöhret Yew en büyük iddiası mekanik özellikleri şudur: kendi gücü ve yoğunluğu rağmen, Yew sadece £ 1.320.000 az elastikiyet inanılmaz düşük ve orantısız modülüne sahip f içinde / 2 (9100 Mpa). Bu ne demektir ahşap okçuluk yay kullanımı için ideal uygun hale henüz güçlü, son derece esnek olmasıdır. Aslında, Yew ortaçağ savaş İngilizce longbows için tercih odun oldu.

catsEuropean Yew656Ağaç İşleme :Porsuk ahşap kapalı gözenekli olarak sınıflandırılan yumuşak ağaç sedir ve çam benzer. Çalışmak kolay, porsuk Angiospermaelerin zor biridir; henüz böyle yay gibi yay özelliğini gerektiren ürünler için idealdir, olağanüstü bir elastikiyet sahiptir. Yew nedeniyle de longbow, Kuzey Avrupa’da geliştirilen savaş erken silah, gibi Galler ve İngiltere ile ilişkili İngilizce palavra bir ortaçağ taktik sisteminin temelini. ayakta kalan en eski porsuk atıp olarak Rotten Bottom bulunmuştur Dumfries ve Galloway , İskoçya. Bu 3640 M.Ö. 4040 M.Ö. bir kalibre radyokarbon tarih verilen ve ekranda olan olmuştur İskoçya Ulusal Müzesi . Yew yay üretimi için tercih edilen ahşap; Öz odun dış diri odun ile yay iç her zaman açıktır. Bu diri odun gerginlik üstün iken öz odun sıkıştırma en iyi şekilde özellikleri en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Ancak, çok porsuk çetrefilli ve bükülmüş ve bowmaking nedenle uygun değildir; En gövdeleri iyi porteler vermek ve hatta iyi bir gövde çok ahşap atılacak olan yok.longbows için İngiltere’ye porsuk ahşap ticaret bir geniş alan üzerinde iyi-kaliteli, olgun porsuk stokları tükenmiş o kadar sağlam oldu. İngiltere’ye porsuk bowstaves ilk belgelenmiş ithalat ciddi bir sıkıntısı vardı 1350 yılında 1294. oldu, ve İngiltere Henry IV , özel arazi ve kesim porsuk ve diğer ormanları girmek için onun kraliyet Bowyer emretti. 1423 yılında Polonyalı kral yerel porsuk stokunun neredeyse tamamen imha bakan, ihracat kesmek için porsukları korunmasını buyurdu.  1470 zorunlu okçuluk yenilendi Uygulamada, ve de fındık , kül ve laburnum özellikle uygulama yay için izin verildi. Malzemeleri hala tarafından dek, yetersiz kanıtladı Westminster Statüsü İngilizce noktasına gelen her gemi, her dört bowstaves getirmek zorunda, 1472 yılında tun . İngiltere Richard III , her tun on Bu artmıştır. Bu Güney Almanya ve Avusturya’da kraliyet tekellerin parçasını oluşturan çıkarma ve arz geniş bir ağa, uyarılmış. 1483 yılında, bowstaves fiyatı yüz başına iki ila sekiz lira yükseldi ve 1510 yılında Venedikliler sadece £ 16 için bir yüz satacak. 1507 yılında Kutsal Roma İmparatoru sordu Bavyera Dükü porsuk kesme durdurmak için, ancak ticaret karlı oldu ve 1532 yılında kraliyet tekel zamanki miktar için verildi “Birçok ki varsa.” 1562 yılında, Bavyera hükümeti porsuk kesme durdurmak için onu soran ve gölgelik kırdı ve komşu ağaçları yok etmek rüzgar izin seçici ekstraksiyon, ormanların yapılan hasar özetleyen Kutsal Roma İmparatoru uzun bir savunma gönderdi. 1568 yılında, Saksonya isteğine rağmen, kesmek için hiçbir porsuk yoktu çünkü hiçbir kraliyet tekel verildi, ve gelecek yıl Bavyera ve Avusturya benzer bir kraliyet tekel haklı çıkarmak için yeterli porsuk üretmek için başarısız oldu. 17. yüzyılda bu alanda Ormancılık kayıtları porsuk söz yok, ve hiçbir olgun ağaçlar vardı gerekir olduğunu görünüyor. İngilizce Baltık malzemeleri almak için çalıştı, ama bu dönemde yay her durumda silah yerini ediliyordu..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Yew8656

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanın ve Ticaret:Orta çağlarda Ortak Yew ahşap uzun yay ve çapraz-yay için talep çok fazlaydı ve İngiltere’ye İsviçre ihraç edildi. Porsukları da kutsal kuyular, sembolik / dini nedenlerle yanı sıra pratik (askeri) olanlar için erken Hıristiyan kiliseleri, manastırları ve kaleleri yakınında dikilmiştir. Hala NW ve Orta Avrupa’da zorunlu mezarlık ağaçları biridir. Sert, yavaş büyüyen ahşap kapıları, mobilya, parke zeminler, lambri için kullanılan ve oyma ve ahşap onun çarpılmış büyüme ve karmaşık ‘burls’ şeklinde, vari renkli desenler gibi dönüm için mükemmel. Aynı nedenlerle, porsuk yapımı için uygun kereste sağlamaz. sığır ve atlara toksisite imha yol açmıştır Taxus baccata hemen hemen tüm ormanlık otlatma hayvanlar için hizmet geçmiş yüzyıllarda birçok ormanlık gelen. Diğer bazı türler daha düşük konsantrasyon rağmen, çoğunlukla yapraklarda bulunan alkaloid olan taksan, hala ilaç şirketlerine satılabilir TAXOL® ve porsuk çit kupürleri benzer bir yarı-sentez anti-kanser ilacı vermek. O kırpılmış çitlerin ve tüm şekillerin topiary kendisini ödünç olarak bir süs çalı veya ağaç gibi, Barok dönemin resmi bahçeleri göründü. Bu bahçecilik faiz sırayla tohum etrafında parlak sarı TANELERİ var bazıları çok sayıda çeşitlerin geliştirilmesine yol açmıştır.

Zonguldak’taki Gümeli Tabiat Anıtı’nda 4112 yaşındaki porsuk ağacının yanı sıra 1987 ve 1164 yaşında 2 ağaç daha bulunuyor.

Etnobotanik:uygulamak ahşap bilinen en eski Clacton-on-Sea, İngiltere yaklaşık 50.000 yaşında porsuk ahşap, yapılan bir mızrak olduğunu. Arkeolojik kazılar 10.000 yıl önce İsviçreli göl konut bulunan porsuk yay ve bıçak bulduk. Tarihsel, porsuk yay ateşli silahların icadı kadar Avrupa’nın en çapında avcılık ve savaş hem de seçim silah vardı. Yew ayrıca bir ok zehiri olarak, ve zehir balık ve memelilere, suikast, intihar için kullanılan, bir zehir gibi, daha az samimi bir şekilde kullanılmıştır. Sertliği nedeniyle, bu mekikleri, dişli çarklar, aks-ağaçlar ve kasnak-pin için kullanıldı. renkli tahta (kırmızı öz odun, beyaz diri odun) ud organları, kase, tankards, taraklar, alet sapları, mandal ve çeşitli sanat nesneleri yapmak, mobilya veneer için kullanılmıştır. Aşağıda belirtildiği gibi, çeşitli din tarafından birçok şekilde kullanılmıştır ve bu içme bardağı gibi belirli porsuk nesneleri yine de belli bir ruhsal kuvvetine sahip olarak kabul edilir. Bu engerek sokması, kuduz (kuduz) ve kalp hastalıkları tedavisinde ilaç olarak kullanılan ve bir abortifascient olarak yapıldı. Şu anda, başlıca kullanım süs bitkisi gibidir. Bir çok çeşidi vardır, ve topiary için tercih edilen bir konudur. Ayrıca, anti-kanser ilaç taksol içerdiği bilinmektedir, ancak yaygın Bu bağlamda (istismar edilmemiştir Hartzell 1991 ),yeşillik ve tohumlar hidroliz ile hydrotaxine için değiştirir çok zehirli özellikle taxine, çeşitli alkaloitler içerir; aynı zamanda, bir glukozid, taxicatine. Ağaç, ağaç kabuğu, yaprak ve tohumları zehirlidir. yeşillik taxine başlıca kaynağıdır. Eski ve kurutulmuş yaprakları, genç ve taze yaprakları daha zehirlidir. Zehirlenme hayvanlarda sık görülür. Atlar, eşekler ve katırlar son derece hassas ve az bir saat içinde öldürülmüş olabilir. Tavşanlar, gine domuzları ve kediler taxine karşı hassastırlar. İnsanlarda, porsuk ölümle sonuçlanabilir sindirim, sinir, solunum ve kardiyovasküler bozukluklar oluşturur. Semptomlar kalp yavaşlaması, hipotansiyon, bulantı, mide ağrıları, kramplar, giddinesses, kolik, şiddetli ishal, baş dönmesi nöbetleri, konvülziyon, koma ve ölüm (L’Herbier Virtuel 1999-2008) ardından uyarma, hiperventilasyon, taşikardi ve içerir, tohum çevreleyen kırmızı aril o tohum çiğneme değil koşulla incelik gibi gibi yenebilir. Bu şekerli ve çok zamk edilir. bunların tohumlardan çıkarılır arilles, diüretik ve laksatif etkiler (L’Herbier Virtuel 1999-2008) bulunur…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsEuropean Yew36669

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Araştırmalar; Amerikanın Kanserojen Enstitüsü (National Cancer Institut=NCI) tarafından 1958 yılında kansere karşı etkili olabilecek bitkiler üzerinde araştırma yapılmaya başlanmış ve 1983 yılına kadar 30.000 bitki incelenmiştir. Bu incelemelerin sonunda Pasifik porsuk ağacının kabuğundaki Taxolun kansere karşı etkili olduğu belirlenmiştir, fakat 200 yıllık bir ağaçtan ancak 2gram Taxol (Taksol) kazanılabil¬mektedir. 1kg Taxol için tam 15ton Pasifik porsuk kabuğu gerektiğinden, kısa zamanda porsuk ağaçlarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalınmıştır. Bu nedenle Kanserojen Enstitüsü bir firma ile anlaşarak sen¬tetik ilaç üretilmesini kararlaştırmışlardır. Avrupa porsuk ağacının yapraklarında yüksek oranda Taxan ve Diterpenester türevleri içerdiği tespit edilmiş ve 10-Deacetylbaccatin 3’den Docetaxel elde edilmiştir (1994). Bu yarı sentetik (semi sentetik) Docetaxelin Taxol’dan daha etkili olduğu görülmüştür. Bitkisel drajelerle kanserli hücrelerin bölünerek çoğalmasını önler ve kanserli hücreler zamanla ölerek yok olur. (ZP. 3.98.168)

1) Kanada ve Avrupa ülkelerinin ortak çalışması ile 471 Göğüs kanserli (Mamma karzinom) Hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve %50-62 oranında başarı elde edilmiştir. (ZP. 2.94.114)

2) Kaliforniya ve Florida üniversitelerinin ortak çalışması ile 151 yu-murtalık, Rahim ve diğer kanserli organları hasta olan kişiler üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve de iyi neticeler elde edilmiştir. (Nhp. 9.94.1237)

Tesir Şekli; Damarları büzücü, yatıştırıcı, adet getirici, mideyi kuvvet-lendirici, gaz söktürücü özelliklere sahiptir.

Kullanılması; Porsuk ağacının yapraklarının damıtılması ile elde edilen Ekstrat Farmacolaji firmaları (ilaç fabrikaları) tarafından işlenerek Taxol ve Taxotere ismi ile anılan maddeler elde edilir. Taxol veya Toxotere içeren Ampuller kanser özelliklede Göğüs, Rahim, Yumurtalık ve akciğer kanserine kaşı kullanılır. Faakt yantesiri oldukca büyüktür. En son çare olarak kulanılabilir.

Halk Arasında; Eskiden sara, Bademcik iltihapları, Kuşpalazı (Diphtherie) Bağırsak solucanlarına karşı ve adet artırıcı olarak kullanılmıştır. Yapraklarındaki anti kanserojen madde kansere kaşı kullanılması için yeterli değildir. Bu nedenle natürel ilacı kullanılmalıdır.

Çay; Porsuk ağacının yaprakları çok zehirli olması nedeni ile çok dikkat etmek şartı ile kullanılabilir. Günde 3×0,5 gramı geçmemelidir. Bir defada en çok 0,5gramı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilir ve soğuduktan sonra süzülerek içilir. Asla fazla alınmamalıdır.

Homeopatide; Porsuk yaprağından 50gram bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70lik Alkol ilave edilerek güneş ışınlarından uzakta 4-6 hafta muhafaza ettikten sonra süzülerek Homeopatide ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 10-15 damla alınır. Tentürü kansere karşı pek etkili değildir.

Yan Tesirleri; Porsuk yaprağından elde edilen Taxol ve Taxotere başta saç dökülmesi, Ödem (su toplaması), Nöropatoloji (sinirsel rahatsızlıklar), Mukaza iltihaplanması ve ishale sebep olabilir. Ayrıca ampullerin içindeki katkı maddesi Hint yağı olup buda Toxol veya Taxoterenin sürekli kullanılması halinde kanın yağ oranını yükseltir.

bigbrother-4-arrows-25062014

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 Osmanlı Yayı Hakkında Kısacık Bir Ön Bilgi :

Osmanlı Yayı ve Başka Bir Osmanlı Yayından Ayrıntı (Askeri Müze-Harbiye/İstanbul)

Yayın ahşap kısmında akçaağaç, kızılcık, porsuk ağacı tercih edilirdi. Tutkal olarak sinir veya deriden elde edilen çega tutkalı veya Mersin Balığının (Acipen…cer Gueldenstaedtii veya Huso huso) dokularından elde edilen balık tutkalı kullanılırdı. Balık tutkalının yapımında, Mersin balığının damak mukozası ve hava kesesi kullanılırdı. Yayın sinir kaplaması için tercih edilen tendon, öküz bacağından alınan aşil tendonu idi. Kullanılacak boynuz da, öküz ya da mandadan elde edilmekteydi.

Yayın yapımında kullanılacak ağacın, budaksız sık ve paralel damarlı olanı özenle seçilerek sonbaharda kesilirdi. Yayın ahşap kısmı üç ya da beş parçadan oluşurdu. Bu parçalara istenen şekil verilir ve en az bir yıl kurumaya bırakılırdı. Ağaç parçalar kış mevsiminde balık tutkalıyla birbirine yapıştırılır, boynuzun tahtaya yapışacak iç yüzeyine ve yayın karın kısmına (atış sırasında okçuya bakan yüzey) karşılıklı yivler açılıp tutkallanırdı. Sonra, ağaç aksam ve boynuz, birbirine iple sımsıkı bağlanırdı. Yaz mevsiminde yayın sırt kısmına (atış yaparken hedefe bakan kısmı) çega tutkalıyla 2-3 kat sinir yapıştırılır, her kat sinirden sonra daha daraltılmak üzere yay iple yay askısına alınır ve bir yıl boyunca kurumaya bırakılırdı. Kuruyan yayın sırt kısmına İlkbaharda atın sağrı derisi ya da kayın ağacı kabuğu yapıştırılıp sandaloz yağı sürülürdü. Böylece yay kiriş takılmaya hazır hale gelmiş olurdu. Yay, ısıtılmak suretiyle yumuşatılır, ahşap formlar kullanılarak ve asa gezi denilen özel bir sırık/kalıp yardımıyla alıştırılır ve uygun şekle ulaşması sağlanırdı…Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsash.jşkpg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kemankeşler bâzen yayı öyle güçlü çekerlerdi ki, bel kemikleri kırılmasın diye sırtlarına zırh giyenler dahi vardı. Yayı kurma esnâsında çile, en güçlü parmak olan başparmakla çekilir, bu sırada parmak zarar görmesin diye “Zihkir” adı verilen demir yüzük takılırdı.

Osmanlıcada keman=yay, keş=çeken demektir. Kemankeş de yay çeken, yâni okçulara verilen ad. Ashâb-ı Kirâm arasında Aşere-i Mübeşşere’den olan Sa’d b. Ebî Vakkas, Peygamber Efendimiz’in dahi iltifâtını kazanacak kadar okçuluğundaki mahâreti sebebiyle kemankeşlerin pîri addedilmiştir. “Anam babam sana feda olsun” iltifâtını ömrü boyunca tek bir kişi için yapmıştır Peygamberimiz. O da Sa’d b. Ebî Vakkas’tır..Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

catsfjhf

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Okçuluğun târihini yazan Abdurrahman et-Taberî’ye göre oku ilk kullanan Hz Adem (a.s.) dir. Târih boyunca ok atmada en büyük mahâreti de Araplar göstermişlerdir. Türklerde ise okçuluk, kahramanlığın şânından sayılmıştır. Oklar mânâsına gelen Oğuz’un “Bozok” ve “Üçok” olmak üzere iki büyük kola ayrıldığı bilinir. Husûsiyle Türkler savaşta, hızla koşan at üzerinde iken düşmanından kaçıyormuş gibi yapıp, kovalayanın oku yetişemesin diye aradaki mesafeyi 250 m kadar açarlar, sonra da bir kaplan çevikliğiyle âniden dönüp ok atarlarmış. Batılıları çok etkileyen bu sahne sebebiyle de zodyaktaki yay burcu, yay geren at adam şeklinde gösterilir. Sultan Gazneli Mevdud’un savaşlarda hep altun ok kullandığı, yaraladığı kişinin tedâvi masrafları, öldürdüğü kişinin de cenâze masrafları için böyle yaptığını yazar târih kitapları. Ordunun öncü birlikleridir okçular. İlk önce onların attıkları okların uğultuları duyulur savaş meydanlarında. Büyük kalabalıklara karşı savaşı kazanan ok ve yaydır. Spartalılarla savaşan Pers İmparatoru’nun, Sparta komutanına ordusundaki okçuların gücünü ifâde eden şu cümlesi târihin karanlık koridorlarında yankılanmış durmuştur: “Yarın, ordumdaki okçuların üzerinize yağdıracağı oklar güneşinize gölge olacak”

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*