Karri ,Eucalyptus diversicolor

Karri ,Eucalyptus diversicolor

karri-psKarri (Eucalyptus diversicolor)

Ortak İsim (ler):  Karri

Bilimsel Adı:  Eucalyptus diversicolor

Dağıtım:  Güneybatı Avustralya

Ağaç Boyutu:  boyunda 150-200 ft (45-60 m), 6-10 ft (1,8-3 m) gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırlık:  55 £ / ft 3 (885 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .74, .88

Janka Sertlik:  2030 £ f (9.030 N)

Kopma Modülü:  18.530 £ f / içinde 2 (127.8 MPa)

Elastik Modülü:  £ 2.965.000 f / içinde 2 (20.44 GPa)

Kırma Gücü:  10.380 £ f / içinde 2 (71.6 Mpa)

Çekme: Radyal: 7.8%, Teğet: 12.9%, Volumetrik:% 20.7, T / R Oranı: 1.7

Renk / Görünüm: cebire bazen turuncu veya mor döküm, kırmızımsı kahverengi altın olduğunu. Renk yaş karartmak eğilimindedir. Diri odun grimsi beyaz. Kilitlenmiş tane quartersawn yüzeylerde şerit şerit desenleri-üretir.

Tahıl / Doku: Tahıl üniforma doku kaba bir ortamla, kilitlenir.

Endgrain: Yaygın gözenekli; sadece yalnız; radyal / diyagonal düzenleme, birkaç büyük gözenekler; Mevcut tyloses; parankima vasicentric; dar ışınları, aralık yakın.

Rot Direnç: orta dayanıklı dayanıklı olarak Anma; orta böcek direnci, termitler duyarlı olsa.

İşlenebilirlik:  Zor yoğunluğu nedeniyle çalışmak için. Ayrıca, özellikle quartersawn yüzeylerde, yüzey işlemleri sırasında koparma neden olabilir. Kesiciler künt bir eğilimi vardır. Tutkal ve bitirir iyi.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite:  Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Karri cilt tahrişine neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Fiyatlandırma / Durumu: Karri ağaçlar çok büyük boyutta, kereste kusurları ücretsiz uzun boylarda mevcuttur çünkü. Karri nadiren Kuzey Amerika’ya ithal edilmektedir. Fiyatlar ahşap yaygın olduğu bölgelerde ılımlı olmalıdır.

Sürdürülebilirlik: Ekler veya Tehdit Türlerin IUCN Kırmızı Listesi CITES Bu ağaç türleri listede yok.

Ortak Kullanım Alanları: Döşeme, mobilya, dolaplar, kontrplak ve diğer inşaat amaçlı.

Yorumlar: Karri Avustralya’da uzun ağaçların arasında ve net gövdeleri hatasız kereste çok uzun sürüşler vermek.

Ile karıştırılmamalıdır değil Kauri (Agathis spp.) , başka büyük Avustralya ağacın.

Karri Avustralya’ya parke kereste doğal. Dayanıklılığı ve kendine özgü kırmızı tonlar sayesinde geniş bir uygulama yelpazesine uygundur. En yaygın yapımında kullanılan, aynı zamanda iç ve dış mekan mobilya imalatında tasarımcılar tarafından değerli. Karri kereste ayrıca kapalı ve açık doğrama tasarım sunuyor.

Karri ağaçları Batı Avustralya güneybatı köşesine yerli değil, aynı zamanda uluslararası tarlaları yetiştirilmektedir.Avustralya’nın en yüksek Sertağaç biri olarak, karri ağaçları 45 ila 70 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir ve yüksek yağış alanlarda bulunur. Karanlık kabuğu derin kahverengi gri beyaz renkleri bir patine almak için ağırlıklı olarak beyaz mayo için, kulübe gibi kendi botanik ismi, eğilim türemiştir.

klıo

Karri kereste çekici bir altın bir görünüme sahiptir. Öz odun diri odun açıkça ayırt kremsi beyaz olmak soluk pembe tonlar kadar kırmızımsı kahverengi arasında değişir. Orta derecede dayanıklıdır, ancak koruyucu veya diğer tedaviler ile emprenye dayanır. diri odun kurdu saldırısına karşı duyarlıdır ve termitlere karşı duyarlı olduğu bilinmektedir.

Karri şu anda yoğun döşeme için kullanılan paneller ve iç doğrama. Onun gücü ve görünümü güzel mobilya tasarımcıları için geniş bir çekiciliği vardır. Bu genel inşaat, çerçeveleme, kirişlerin, gemi, uyuyanlar, madenlerde kılavuzları veya yan kirişler, yapısal için yaygın olarak kullanılan olmuştur kontrplak, çatı ahşap ve kağıt hamuru ve kağıt. Büyükşehir uzunlukları başka Western Australian parke gelen daha mevcuttur. kereste da knot ile kesintisiz olan kapsamlı uzunluklarda öğütülmüş çünkü çatı kullanmak için oldukça rahat.

 İŞLENEBILIRLIK

Karri ahşap nedeniyle ağırlık ve yoğunluk çalışması zor olabilir., Çivileme kolayca yapıştırılmış olması mümkün değildir ve boya tutmak için kötü bir üne sahiptir zaman bazı ön-delme gerektirir. Rendeler soyunma zaman 15 derecelik bir açıya ayarlanır, ve kalıplı zaman, kereste, ek zımparalama gerektirir gerekir.

Nispeten dayanıklı ise ahşap termitlere karşı duyarlıdır ve zemin kullanılmak için de tavsiye edilmez. Öz odun ahşap kısmen onun birbirine tahıllar gibi, yüksek yoğunluklu, kolay kontrol edilebilen değildir. öz odun koruyucu emprenye kabul etmez.

ORTAK UYGULAMALAR

karri ağacının ahşap döşeme, lambri ve doğrama gibi ortak inşaat uygulamalarında bir numarası vardır. Karri da çerçeveleme için ve yapısal kontrplak uygundur. Yüksek kaliteli mobilya dayanıklılığı bu amaç için aranan yapar birlikte, karri kereste ve farklı renk ve ahşap figürü ile üretilebilir.

Tedavi ahşap maruz çerçeveleme ve zemin kaplaması için kullanılır. Onun yapısal kullandığı iskele ve köprü inşaatı, çapraz kol, kirişleri ve kirişlerin bulunmaktadır. Diğer uygulamalar hamuru ve kağıt, kaplama, demiryolu-taşıyıcı inşaat, tarım uygular ve gemi bulunmaktadır.

Decking

Kereste zemin kaplaması, fonksiyonel, pratik ve estetik olan mekanlar yaratır. Doğru tasarımı ve bakım ahşap güverte gelecek yıl için zevk olacak bir açık yaşam alanı oluştururken, herhangi bir ev ya da iş için değerli bir katkı yapacaktır.

Döşeme

Yapısal veya bitmiş döşeme uygulamaları için olsun, kereste dayanıklılık, çok yönlülük ve uyum sunuyor. sıcaklık, kuvvet ve ahşap döşeme doğal güzelliği iç ayarları çeşitli kalıcı ve popüler kanıtlamıştır.

Çerçeveleme

İnsanlar basit barınaklar inşa başladığından beri, ahşap çerçeve birçok türde yapıların şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ahşap doğramaların en popüler türlerinden biri hafif ahşap yapı olarak bilinir.

İç Lambri

Onlar şık olarak Kereste lambri sıcak olarak iç oluşturur. Yaygın bir MDF veya kontrplak substratı kullanılarak, iç ahşap lambri, doğal ve çok yönlü ve sağlam doğal ahşap paneller ya veya işlenmiş ağaç ürünleri yaprak gibi geliyor

Kereste Portalı Çerçeveler

Büyük açıklıklı ve sütun ücretsiz iç gerektiren binalar için, kereste portalı çerçeveleri en estetik çözümlerden biridir sağlamak. Modern mühendislik teknolojisi kullanarak, portal çerçeve tasarımı oldukça etkin, verimli ve ekonomik bir yapı ürünün içine kereste dönüştürür. Bu uygulama kılavuzu portal çerçeve yapıların özellikleri, imalat ve montaj kereste kullanarak sürecinde kapsamlı bir bakış sağlar.

Doğrama Pencere

Doğal estetik itiraz, çok yönlülük ve ses yapısal performansı ile ahşap pencere doğrama mükemmel tasarım seçenekleri sunar. Doğal tonlar ortaya çıkarmak için lekeli veya belirli dekorlar iltifat boyalı olsun, kereste pencere stilleri çok çeşitli uygun hale getirilebilir ve binanın her türlü içine monte edilebilir.

dfgdggİlgili Türler:

Blue Gum  (Okaliptüs globulus)

Kahverengi Mallee  (Okaliptüs dumosa)

Coolibah  (Okaliptüs Coolabah)

Deglupta  (Okaliptüs deglupta)

Cerrah  (Okaliptüs marginata)

Lyptus ®  (Okaliptüs urograndis)

Messmate  (Okaliptüs obliqua)

Dağ Kül  (Okaliptüs regnans)

Kırmızı Mallee  (Okaliptüs oleosa)

Nehir Red Gum  (okaliptüs)

Gül Sakız  (Okaliptüs grandis)

Bataklık Maun  (Okaliptüs robusta)

Beyaz Kutu  (Okaliptüs hemiphloia)

Sarı Kutu  (Okaliptüs melliodora)

Sarı bir zamk  (Okaliptüs leucoxylon)

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*