TRABZAN VE KÜPEŞTE ÇEŞİTLERİ

TRABZAN VE KÜPEŞTE ÇEŞİTLERİ

handrails-bottom-plates-14-489059 handrails-bottom-plates-14-611497 handrails-bottom-plates-14-649711Küpeşte Nedir?:Balkonlara, merdivenlere, havuz kenarlarına ve inşaatların birçok bölümüne emniyeti  ve hoş bir görünümü sağlamak için yapılan dekorasyona küpeşte denir. Küpeşte plastik, alüminyum, demir ve ahşap profiller kullanılarak oluşturulur.

201küpeşte186Merdiven boşluğu tarafına, düşmemek/emniyet için merdiven malzemesiyle de uyumlu olarak ahşap, metal çubuk, arme cam, mermer vb. gereçlerle korkuluk yapılır.Korkuluğun üzerine, elle tutularak rahat bir iniş/çıkış için, yüksekliği basamak ucundan 90 cm kadar olacak şekildeküpeşte oturtulur.

1326280küpeşte3345a88-kupesteKüpeşte nedir?

Merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak için kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerlerdir.Balkonlara, merpenlere, havuz kenarlarına ve inşaatların birçok bölümüne emniyeti ve hoş bir görünümü sağlamak için yapılan dekorasyona küpeşte deniyor.

catsküpeşteAyrıca, gemilerde güverte hizasında ıskarmoz bağlarına tutturulan dikmelerin dış yüzlerine kaplanan kaplamaların oluşturduğu siperler, borda kaplamalarının en üstü, güverteden yukarı kalan bölümler, korkuluk, parapet de küpeşteye örnek olarak karşımıza çıkıyor..

ahcküpeşteec59fteAhşap çeşitleri ahşap merdiven, ahşap küpeşte seçimlerinde kendi içlerinde Yumuşak Ahşap sınıfları, Orta Sertlikte Ağaçlar, Sert Ahşap çeşitleri ve Dekoratif görünümlü olarak sınıflandırılır.

catsküpeşte33Merdivende Ahşap seçimi

Merdivende agaç seçiminde genelde evin genel konseptine uygun olarak düşünülür. Burda birlikte düşünülmesi gerekenler

Zemin parkesinin ağaç sınıfına

Kapılar Ahşap’sa kaplamanın yada ağacın çeşidine uygun yada aynısının yapılması genelde tavsiye ederiz. Ancak istenilrse kontras olarakta zıt renklerde’de yapılabilr.

Merdivende ahşap seçiminde genelde evin genel konseptine uygun olarak ahşap korkuluk, ahşap merdiven, ahşap merdiven modelleri düşünülür.

DSCküpeşteN1520

trabzanprofil

KÜPEŞTE CAM MODELİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*