Norveç Ladin, Norway Spruce,(Picea abies),Alman Ladin, Gemeine fichte (Almanca), jel europeiskaya (Rusça)  Bilimsel Adı: Ladin abies,(Picea abies)

Norveç Ladin, Norway Spruce,(Picea abies),Alman Ladin, Gemeine fichte (Almanca), jel europeiskaya (Rusça) Bilimsel Adı: Ladin abies,(Picea abies)

norway-spruceNorveç Ladin, Norway Spruce,(Picea abies)

Ortak İsim (ler): Norveç Ladin, Avrupa Ladin, Alman Ladin, Gemeine fichte (Almanca), jel europeiskaya (Rusça)

Bilimsel Adı: Ladin abies,(Picea abies)

Giriş:Norveç Ladin 80 ila 100 metre boyunda büyür ve bazı listelenen çeşitler shrublike olsa, 25 ila 40 ayakları yayılabilir. Küçük çaplı dallar dört metre kalınlığında büyüyebilir düz gövde yatay süpürme. Manşonları hassas bir piramit oluşturan zarif, ağlayan bir şekilde yere doğru şubelerinden sarkma. Çok eski örnekler üzerinde alt dalları çapı 12 “veya daha fazla artırmak ve üst açık hale gelir. Birçok küçük çaplı kökleri gövde tabanından kaynaklanan ve genellikle toprak yüzeyine oldukça yakın bulunmuştur. Kök sistemi büyüyen çim zorlaştırır gövde özellikle yakın sığ ve çoğunlukla yoğundur…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsNorway Spruce

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanımı ve Yönetimi:Norveç Ladin iyi 20 metrelik merkezleri üzerinde ekili bir çim alanda ya da bir rüzgar mola veya ekran gibi bir numune olarak kullanılmaktadır. New York Rockefeller Center yanında buz pateni pisti bir Norveç Ladin, her Noel dikiyor ve tatil sezonu için süslüyor.Norveç Ladin çoğu toprakları tolere eğer nemli ve balled ve burlapped veya saksı kolayca eğer nakli. Onlar iyi kuraklık tolere ancak onlar periyodik sulama alırsanız kuraklığa maruz Ağaçlar çok mutludur. Norveç Spruce çeşitlerinin vardır.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77 Diğerleri ağaçlar Bazıları, cüce ve shrublike vardır. Tüm fidanlıklarda satışa sunulacak. Çeşitlerinin şunlardır: `Clanbrasiliana ‘- cüce, yaklaşık dört metre boyunda ve iki kat geniş; `Columnaris ‘- dar, sütunlu; `Echiniformis ‘(Kirpi Ladin) – Geniş yuvarlak cüce; `Gregoryana ‘- yuvarlak, geniş, yaklaşık üç metre boyunda ama çok daha geniş, yavaş büyüyen; `Humulis ‘- yaklaşık iki metre boyunda; `Inversa ‘- 40 ila 50 metre boyunda, sarkık alışkanlığı; `Maxwelli ‘- boyunda dört ayak ve 10 metre genişliğinde, yavaş büyüyen, yoğun; `Nidiformis ‘- cüce, çok yoğun höyük; `Nigra ‘- yoğun dallı, koyu yeşil; `Pendula ‘- ağlayan; `Procumbens ‘- düz, yoğun, üç metre boyunda olabilir; `Pumila ‘-, yaklaşık dört metre boyunda yayılan; `Pygmea ‘- yavaş büyüyen konik; `Pyramidata ‘- dar, ince piramit; `REFLEXA ‘- bir ayak yüksek ama 10 metre genişliğinde, sarkık ağızları; `Çimi ‘- Düz ve secde, en az üç metre boyunda ama oldukça geniş; `Stricta ‘- ince, spirelike, sekiz metre genişliğinde, 40 ila 50 metre boyunda.

Dağıtım: Kuzey ve Orta Avrupa,Doğuya doğru Ural Dağları’nda için, (dağlarda) orta, kuzey ve doğu Avrupa’dan kaydedildi., Türler ile birleştirir nerede P. obovata. oluşum ve doluluk alanının kapsamı bir tehdit kategori için eşik aşan her ikisi de.

Ülkeler: Arnavutluk; Avusturya; Bulgaristan; Çek Cumhuriyeti; Finlandiya; Fransa; Almanya; Yunanistan; Macaristan; İtalya; Karadağ; Norveç; Polonya; Romanya; Rusya Federasyonu; Sırbistan (Sırbistan); İsveç; İsviçre; Türkiye; Ukrayna..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsNorway Spruce454

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Ağaç Boyutu: boyunda 115-180 ft (35-55 m), 3-5 ft (1-1.5 m) gövde çapı..Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

Ortalama Kuru Ağırlık: 25 £ / ft 3 (405 kg / m 3 )

Özgül Ağırlık (Temel,% 12 MC): .32, .41

Janka Sertlik: 377 £ f (1,680 N)

Kopma Modülü: 9.130 £ f / içinde 2 (63.0 Mpa)

Elastik Modülü: £ 1.406.000 f / içinde 2 (9.70 GPa)

Kırma Gücü: 5150 £ f / içinde 2 (35.5 Mpa)

Çekme: Radyal:% 3.9, Teğet:% 8.2, Volumetrik:% 12.1, T / R Oranı: 2.1

Renk / Görünüm: Norveç Ladin sarı ve / veya kırmızı bir ipucu ile, tipik bir krem beyaz.

Tahıl / Doku: Norveç Ladin para cezası, hatta doku ve tutarlı bir düz tahıl vardır.

Rot Direnç: cebire çürümesine dayanıklı hafif dayanıklı olarak değerlendirilmiştir…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsNorway Spruceghfkg

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

İşlenebilirlik: Kolay sürece mevcut hiçbir knot olduğu gibi, çalışmak. Kapalı gözenek yapısı nedeniyle lekeli olan zaman kötü (lekeli ve tutarsız) sonuçlar verebilir ama Tutkal ve bitirir de,. Bir zımpara mühürleyen, jel leke, ya da toner Ladin boyama önerilir.

Koku: yok karakteristik koku.

Alerjiler / Toksisite: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmasına rağmen, Ladin Picea cinsine bir şekilde bildirilmiştir hassasiyetini . Özellikle Norveç Ladin cilt tahrişine ve astım gibi solunum yolu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. Makalelerine bakın Ahşap Alerjiler ve Toksisite ve Ahşap Toz Güvenliği fazla bilgi için.

Habitat ve Ekoloji:Picea abies değiştirir N ve NE Avrupa, Boreal kozalaklı ormanlarında yaygın ve baskın olan sarıçamda çünkü yağışlı sitelerde Picea abies çok sığ bir kök sistemi ile su tablosunu önleyebilirsiniz. 2.000 m deniz seviyesinin up Ocurs. Doğal dağılım kıta eğilimleri gösterir, ancak Orta Avrupa’nın batı dağlarında bir ekotipinde erken kış ağır ‘ıslak’ kar yağışı ile alt-Atlantik hava koşullarına adapte gelişti. Daha fazla gölge toleranslı rekabet Onun yetersizlik Abies alba ve Avrupa kayını yanı sıra tarihsel faktörler  Avrupa’ya doğal genişleme sınırlıdır. Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77Alpler bölgesindeki Picea abies özellikle nemli sitelerinde ve soğuk hava ceplerinde (yerel iklim bağlı) bölgeleri subalpine için dağlık kaplar. En yüzeylerde meydana rağmen, asidik topraklar varsa ericaceous çalılar ve alt çalılar, çalılar ile tanıklık olduğu gibi en yaygın ve çok yaygın. Yaygın büyüyen Picea abies Boreal ormanlarda olan Betula sp. ve Populus tremula , söğütler ile ( Salix akarsu ve göller yanında). Alpler bölgesindeki Picea abies oluşur Larix desidua , Pinus Cembra ve P. sylvestris veya P. nigra , saf stantlarda değilse. E Avrupa’da, Picea abies karışık bir bileşenidir doğu Alpler ve Carpatians vadilerinde kuzeyde Bialowiecza Forest ormanlık kozalaklı-geniş-yapraklı…Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsNorway Spruceoıu

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kullanın ve Ticaret:Norveç Ladin Boreal orman bölgesi dışında en ticari kereste artık tarlaları ya da diğer ağaçlar bastırılmış olan yönetilen ormanlardan hasat Avrupa’da, önemli bir kereste ağacı. Ormancılık bu tür önemli başka batı yelpazesini genişletmiştir. ahşap piyano ses panoları ve gitar ve keman organları gibi pulpwood yanı sıra inşaat, mobilya (popüler ‘çam’ mobilya çoğu Norveç Ladin gelen ahşap ile yapılır) ve özel kullanımlar için kullanılır. Ünlü Stradivarius keman Alps Norveç Ladin ahşap ile yapılmıştır. Avrupa’da bu tür en popüler Noel ağacı, aslında kapsamlı ağaçlandırma 18. yüzyılda başlayan, Almanya’da başlayan bir gelenektir. Norveç Ladin çok bir tatlılık ağacı olarak dikilen değil, ama bahçecilik 200’den fazla çeşidi ‘ağlayan’, secde ve cüce formları, kırmızı, beyaz veya sarı yıkama yaprak formları, ve (diğer) monstrosities dahil olmak üzere farklı alışkanlıkları ile seçilmiştir.Norveç ladini ahşap, güçlü, yumuşak, düz ve ince taneli veKolayca çalıştı . Bu toprak ile temasta olan dayanıklı değildir. Öyle yaygın inşaat, kağıt hamuru, mobilya ve müzik aletleri için kullanılan. Norveç ladini en yaygın biri ve ekonomik olan.

Fiyatlandırma / Durumu: İnşaat notu ladin ucuz ve bulmak kolay. Norveç Ladin Avrupa’ya doğal olmakla birlikte, aynı zamanda kuzeydoğu, Rocky Dağları ve ABD’nin Pasifik kıyıları alanlarında ekili olmuştur. İnşaat dereceli ladin Türler yereli göre değişir.Ancak, (sık sık vb Alman Ladin, Yugoslav Ladin gibi daha “sofistike” isimleri altında satılan) enstrüman dereceli Norveç Ladin, bir Quartersawn kütük kolayca kurulu-ayak başına maliyet açısından tüm en yerli sert ağaçların maliyetini aşabilir.

Sürdürülebilirlik:  Bu ağaç türleri CITES Ekler listelenen değildir ve en az endişe bir tür olarak IUCN tarafından bildirilmektedir.

Ortak Kullanım Alanları: Kağıt (bilançolar), inşaat kereste, doğrama, kasalar, Noel ağaçları, ve enstrüman Ses Tahtası. Direk, travers, kibrit, amabalaj malzemesi, yapı malzemesi, mobilya, doğrama, kurşun kalem, lif ve yonga levha, selüloz ve kağıt, müzik aletleri, reçine üretim.Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

catsNorway Spruce43

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

Kayda değer Özellikleri:Picea abies yaygın Norveç ladin adlandırılan, Urallar doğu, kuzey ve orta Avrupa dağlarına yerli büyük piramidal dökmeyen kozalaklı olduğunu. Yerli Avrupa yaşam alanı, genellikle ‘(bazen 200’) uzun boylu 100-150 kadar olgunlaşır. Genellikle ‘(daha az sıklıkta 100’) uzun boylu 40-60 çok daha kısa bir için olgunlaşır nerede yaygın Kuzey Amerika serin ve ılıman bölgelerde ekili olmuştur. Onun hızlı büyüme kaydetti. İlköğretim dalları biraz yukarı doğru kıvrılmıştır ama ağaç olgunlaştıkça ikincil dalları sarkık olur. Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77Şubeler küçük mandal kendi üslerinde bağlı spiral düzenlenmiş, dört taraflı, iğne gibi, koyu yeşil yaprakları ile kaplanmıştır. Silindirik tohum yatağı kozalakları (uzun “9) sarkık bulunmaktadır. Yılda isimlendirilmiştir (çoğunlukla cüce) 150 çeşitlerin aşan. Çeşitlerinin ayırt etmek çok zor olabilir.Cins ismi bildirildi Latince kelime türetilmiştir pix tipik ladin kabuğu bulunan yapışkan reçine referans sahayı anlamına gelir.Belirli sıfat cins olan benzerliği anlamına gelir Abies (Köknar).Hazar Ahşap İşleme Merkezi  0212 670 11 77

dusas-500x500

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

dusche

Hazar Ahşap İşleme Merkezi 0212 670 11 77

 

İlgili Türler:

Siyah Ladin (Kara ladin)

Engelmann Ladin (Picea engelmannii)

Kırmızı Ladin (Picea Rubens)

Sitka Ladin (Sitka ladini)

Beyaz Ladin (Ak ladin)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

*